понеділок, квітня 26, 2021
неділя, квітня 04, 2021
Розвиток мовлення
Іграшки для розвитку мовлення дитини від 3 до 5 років
Іграшки в житті дитини відіграють важливу роль, а гра для неї – це справжня робота. Для того, щоб розвинути мовлення дитини від 3 до 5 років, іграшки потрібні різноманітні. А граючи з дитиною, Ви формуватимете не лише мовлення, а й паралельно розвиватимете мислення, увагу, уяву, дрібну моторику тощо.
Про те, як розвивати мовлення дитини від 1 до 3 років, та які розвиваючі іграшки приходять на допомогу батькам.
До розвиваючих іграшок для дітей від 3 до 5 років відносять такі: ляльки, м’ячі, кубики, конструктори, будівельні набори, пірамідки, пазли, мотрійки, книги, настільні ігри, технічні іграшки, сюжетно-рольові іграшки, іграшки для вулиці (пісочні набори), музичні інструменти, фарби, олівці, глина, пластилін та багато інших.
Як розвивати мовлення дитини від 3 до 5 років
Мовлення у дітей від 3 до 5 років розвивається особливо швидко. Активний словник малюків з кожним днем поповнюється новими словами і поступово розширюється. Саме у цьому віці з’являється новий вид діяльності – сюжетно-рольова гра, яка дає ще більший поштовх до розвитку мовлення та мовленнєвої взаємодії з дорослими та однолітками. Діти поволі засвоюють граматичну будову мовлення, починають говорити багатослівними реченнями, у них формується зв’язне монологічне мовлення. Швидко розвивається та удосконалюється фонематичний слух, поступово з’являється здатність до звукового аналізу слів.
Для мовленнєвого, а також всебічного розвитку дитини використовуйте найрізноманітніші іграшки та ігри з ними.
Спортивний куточок
Дітям у будь-якому віці дуже важливо достатньо часу приділяти фізичній активності. Для цього на допомогу батькам приходять м’ячі, скакалки, обручі, кеглі та інші спортивні предмети. Зі спортивними іграшками можуть грати діти будь-якого віку. Такі ігри можуть бути як без правил, так і чітко організованими, з продуманою метою. Наприклад, можна просто кидати м’яч один одному для розвитку зорово-моторної координації. А можна кидати дитині м’яча і закріплювати узагальнюючі поняття. Наприклад, дорослий перераховує овочі, фрукти і ягоди, на кожне слово кидаючи дитині м’яч, а дитина повинна його ловити лише тоді, коли почує ту чи іншу назву фрукта, в інших випадках вона відкидає м’яч вбік.)
Увага! Слідкуйте, щоб, граючись спортивними іграшками, діти змінювали положення тіла і навантаження на різні ділянки тіла. Обов’язково слід змінювати задіяну руку чи ногу, чергуючи вправи спершу правою, а потім лівою. Наприклад, надмірне захоплення грою в кеглі може з часом призвести до викривлень хребта.
Настільні ігри
- Лото – одна з найпопулярніших настільних ігор. Вона допомагає засвоїти класифікацію предметів та усвідомити зв’язки між ними, є гарним помічником в засвоєнні правильної вимови звуків. Лото розвиває увагу, швидкість орієнтування, виховує зосередженість.
- Доміно допоможе в розвитку логічного мислення та уваги, навчить грати за правилами.
- Мозаїка, пазли та шнурівки прекрасно розвивають дрібну моторику, просторове бачення, точність і координацію рухів.
- Настільні ігри із завданнями (так звані «бродилки») є дуже цікавими для дітей і бувають різних рівнів складності. І хоча настільні ігри часто передбачають виграш або програш, для дітей від 3 до 5 років весь зміст полягає в самому процесі гри. Діти радіють, коли знайдуть потрібну картинку чи перемістять фішку. Їх дії приносять більше задоволення, ніж необхідність виграти.
Увага! Купуйте гру дитині відповідно до вказаного віку на упаковці. Не бажано купувати настільні ігри (та й будь-які інші) «на виріст»! В результаті дитина почне ставитись до ігор, як до чогось важкого й нецікавого.
Дидактичні, або навчальні іграшки
Граючись дидактичними іграшками, діти здобувають певні знання, опановують нові вміння та навички. Такі іграшки створені для розвитку розумової активності дитини. Граючись з ними, дитина вчиться розрізняти і співставляти кольори, форми та величини предметів, рахувати, отримує знання про якость і кількість предметів.
Поради від логопеда Альони Король
Розвиток мовлення
Іграшки для розвитку мовлення дитини від 1 до 3 років
Основними особливостями розвитку мовлення дітей другого року життя є збільшення кількісного словникового запасу та формування здатності до наслідування. А головне завдання батьків – дати поштовх до розвитку мовлення як засобу спілкування.
Про особливості розвитку мовлення дитини другого року життя читайте тут.
Ваш малюк вже вміє повзати, ходити, можливо дехто навіть бігати. Значно точнішими стали його рухи, зокрема дрібні рухи пальців та рук. Для подальшого формування таких психічних процесів як мовлення, мислення, пам’ять, увага, уява, а також для вдосконалення загальної та дрібної моторики дитині необхідні іграшки, але не прості, а розвиваючі.
До розвиваючих іграшок для дітей від 1 до 3 років відносять такі: кубики, конструктори, рамки та вкладки Монтессорі, м’які конструктори, фігурки на магнітах, пазли, пірамідки, «крутилки», «возилки», м’ячі, фарби, пісочні набори, музичні інструменти тощо.
Як розвивати мовлення дитини від 1 до 3 років
У малюка повинен бути обладнаний свій ігровий куточок. Він має знаходитись в максимальній близькості від підлоги та бути постійно доступним для дитини.
Будуємо вежу: кубики та пірамідки
Для неслухняних дитячих пальчиків побудувати вежу – завдання непросте. Однак воно прекрасно розвиває координацію рухів, почуття рівноваги, а також дає малюку поняття елементарних законів фізики: дитина, експериментуючи з кубиками різного розміру, починає розуміти, що найбільший кубик варто класти в основу майбутньої конструкції, а маленький – з самого верху.
Дуже гарною розвиваючою іграшкою є пірамідка. Для перших ігор з пірамідкою краще вибрати класичний її варіант з поступовим зменшенням кілець, зроблену з дерева, пофарбовану в насичені, чисті кольори.
Під час будь-яких маніпуляцій з кубиками (чи іншими розвиваючими іграшками) необхідно коментувати дії дорослого і дитини. Завдяки такому пояснювальному мовленню дорослого буде збагачуватись словник малюка.
Оскільки вимовні можливості дитини другого року життя ще малі, під час ігор з нею можна застосовувати логопедичну гру «Покажи, де…» (Наприклад: «Покажи, де найбільший кубик», «Дай мамі червоний кубик» тощо)
Більше логопедичних ігор та логопедичних прийомів, які допоможуть цікаво грати та розвивати мовлення дитини другого року життя – тут.
«Допоможи мені зробити все самому»: вкладки та рамки Монтессорі
За системою Марії Монтессорі дорослому в оточуючому дитину середовищі відведена особлива роль – роль помічника, що веде дитину до самостійності відповідно до головного принципу методики «Допоможи мені все зробити самому».
Відповідно до основних правил навчання за Монтессорі дитина – сама собі учитель. Малюк сам обирає, коли і чим він хоче гратися. Дорослий повинен підводити дитину до навчання та залишатися у ролі спостерігача, що лише супроводжує процес розвитку та пізнання.